KIERUNEK: LEŚNICTWO
Opis studiów
Studia na kierunku LEŚNICTWO dają możliwość kontynuowania i rozwijania pasji przyrodniczych. Poza przedmiotami ogólnymi, dużą część programu studiów stanowią przedmioty przyrodnicze. W połączeniu z przedmiotami zawodowymi, przygotowującymi do pracy leśnika daje to absolwentom szerokie możliwości zatrudnienia nie tylko w leśnictwie, ale również w ochronie środowiska, ochronie przyrody. Znaczną część zajęć stanowią ćwiczenia terenowe realizowane w nadleśnictwach przez leśników praktyków. W ramach programu studiów organizowane są również kilkudniowe kompleksowe ćwiczenia wyjazdowe w różne części kraju (np. Puszcza Białowieska, Puszcza Augustowska). Studenci mogą również aktywnie rozwijać swoje pasje i zainteresowania w Kole Naukowym Leśników uczestnicząc w obozach naukowych oraz w Kole Polskiego Towarzystwa Leśnego, którego działalność oparta jest na Statucie PTL. Jest to idealny kierunek dla tych, którzy chcą pogodzić swoje zainteresowania i pasje przyrodnicze z pracą zawodową.
Specjalności
Specjalności w roku akademickim 2022/2023:
WIELOFUNKCYJNA GOSPODARKA LEŚNA umożliwia pogłębienie wiedzy i umiejętności z zakresu realizacji funkcji lasu, wynikających zarówno z założeń i wymogów gospodarki leśnej, jak i potrzeb ochrony różnorodności biologicznej, klimatu i środowiska oraz kształtowania relacji ze społeczeństwem.
UŻYTKOWANIE LASU I TECHNIKA LEŚNA kształtuje wiedzę i umiejętności dotyczące organizacji procesu pozyskania i transportu drewna zarówno przez jednostki nadzorujące jak i wykonujące tę pracę, z uwzględnieniem nowoczesnych technologii, zasad ergonomii i BHP oraz zarządzania, wymogów certyfikacji i ochrony środowiska. Jest to specjalność realizowana przy współpracy z otoczeniem biznesowym.
URZĄDZANIE LASU umożliwia pogłębienie wiedzy na temat przeprowadzania kompleksowej inwentaryzacji, monitoringu i oceny stanu lasu, a także ustalania wskazań gospodarczych i określenia sposobu ich realizacji. Specjalność ta kształtuje takie umiejętności jak: sporządzanie planów urządzenia lasu, inwentaryzacji stanu lasu, inwentaryzacji wielkoobszarowej oraz innych opracowań i ekspertyz przyrodniczych.
Główne przedmioty
- Dendrologia
- Zoologia leśna
- Meteorologia i klimatologia
- Informatyka w leśnictwie
- Botanika leśna
- Fitosocjologia leśna
- Fizjologia roślin drzewiastych
- Mikologia
- Ekologia
- Geomatyka w leśnictwie
- Gleboznawstwo leśne
- Hydrologia
- Nauka o surowcu drzewnym
- Dendrometria
- Łowiectwo
- Entomologia leśna
- Fitopatologia leśna
- Maszynoznawstwo leśne
- Typologia leśna
- Produkcyjność lasu
- Selekcja-nasiennictwo i szkółkarstwo
- Hodowla lasu
- Użytkowanie lasu
- Urządzanie lasu
- Ochrona lasu
- System informacji przestrzennej
- Ergonomia i ochrona pracy
- Ochrona przyrody
- Inżynieria leśna
- Ekonomika leśnictwa
- Zarządzanie gospodarstwem leśnym
- Edukacja przyrodniczo-leśna
Sylwetka absolwenta
Absolwenci kierunku posiadają wiedzę z zakresu gospodarki leśnej i ochrony środowiska, oraz dotyczącą projektowania, urządzania, organizowania i zarządzania gospodarstwem leśnym; są przygotowani do sporządzania i realizacji planów gospodarczych, ochronnych i finansowych, do projektowania i realizacji inżynieryjnego zagospodarowania lasu, prowadzenia nadzoru nad wykonawstwem prac leśnych oraz doskonalenia istniejących i wprowadzania nowych technologii pracy. Absolwenci mogą podjąć pracę w jednostkach organizacyjnych Lasów Państwowych, parkach narodowych i krajobrazowych, administracji samorządowej, zakładach usług leśnych oraz innych podmiotach związanych z leśnictwem. Studenci posiadają znajomość języka obcego, informatyki, systemów informacji przestrzennej oraz technologii geopatycznych.
Absolwenci są przygotowani do podjęcia kształcenia na studiach II stopnia (magisterskich) w zakresie leśnictwa i ochrony środowiska.
Zasady przyjęć
Na podstawie złożenia wymaganych dokumentów.
Co dalej?
Kontakt dla kandydata
E-mail: filiaul@uni.lodz.pl
Telefon: (44) 724 97 20